Zemřel klávesista skupiny Olympic Jiří Valenta

Zemřel klávesista skupiny Olympic Jiří Valenta

Zdroj obrázku: Ilustrační foto – GPT Image

Ve věku, který text neuvádí, zemřel hudebník Jiří Valenta, dlouholetý klávesista skupiny Olympic. Byl členem kapely v letech 1986–2020 a během svého působení odehrál s kapelou stovky koncertů v tuzemsku i v zahraničí.

„Skupina Olympic s hlubokým zármutkem oznamuje, že nás navždy opustil bývalý člen kapely, klávesista Jiří Valenta, který byl součástí Olympiku v letech 1986–2020 a během svého působení odehrál s kapelou stovky koncertů doma i v zahraničí. Jirka byl výraznou osobností kapely a respektovaným hudebníkem. Jeho předčasný odchod nás velmi zasáhl,“ uvedla skupina Olympic.

Jiří Valenta se narodil 4. května 1959. Působil v několika kapelách, mezi nimi Capitol, Kentaur a Karamel, a krátce i ve skupině Framus 5. Do Olympiku nastoupil v roce 1986 jako náhrada za Miroslava Berku. K tomu sám dříve uvedl, že se členům Olympiku představil při vystoupení Karamelu jako předkapela v pražském Paláci kultury; pozvali ho na konkurz, líbil se jim a dohodli se.

V Olympiku setrval až do března 2020, kdy ze zdravotních důvodů kapelu opustil. V té době napsal: „Neumírám, ale hrát nemohu. Jsem totiž totálně vyhořelej včetně zdravotních problémů v rodině. Vím, že se zcela jistě k muzice vrátím, jen co se dám trochu dohromady.“ Na uvolněné místo následně proběhl konkurz a do kapely nastoupil Pavel Březina.

Během své více než třicetileté spolupráce s Olympicem se podílel na nahrání dvanácti alb. Po odchodu z kapely Valenta prohlásil, že mu členství v Olympiku přineslo velké muzikantské zkušenosti, možnost poznat kus světa a mnoho osobních zážitků: „Vzal mi kus života a některé mladické ideály, ale rozhodně mi toho mnohem víc dal, než vzal.“