Všichni na vás mluví, všichni něco chtějí a vy je neumíte odmítnout. Než se ale nadějete, ostatní z vás doslova vysají energii. Abyste tomu zabránili, musíte si stanovit limity a naučit se říkat ne. Poradíme, jak na to.
Hned na začátku vás musíme uklidnit, že umění říci ne zvládá málokdo, tedy to asertivní. Takové, které dává druhým najevo, že byste jim sice rádi vyhověli, ale zkrátka to z různých důvodů nejde. Tak například vám volá kamarádka a chce znát váš názor, vlastně si už po druhé tento týden vylít srdce. Konverzace je čistě o ní, otázka, jak se máš, nepřichází. A to je problém. Mezilidský vztah, ve kterém chybí rovnováha. Necháte ostatní, aby z vás vysávali energii. Nejenom, že vám nic nevrací, ale navíc si to ani neuvědomují. Jenže po nějaké době pro vás může být tohle cesta do psychických problémů. A to nechce nikdo.
Osobní hranice
Jak popisují autoři Gary a Joy Lundbergovi ve své knize Nemusím dělat všechno lépe, je třeba si nastavit osobní hranice. Je čistě na vašem rozhodnutí, co chcete nebo nechcete udělat, jak blízko se k vám někdo může přiblížit nebo jak blízko se budete chtít vy přiblížit k někomu jinému.
Jak říct ne druhým?
Jak tedy dáte najevo kamarádům, že vás nemohou několikrát týdně zatěžovat svými starostmi a problémy, aniž byste jim ublížili? Stanovení limitů není tak snadné a může ostatní urazit. Tímto problémem se na on-line portálu Psychology Today zabývala i psychoterapeutka Diane Barth, která uvedla šest kroků k jasnému vytyčení hranic. Tady jsou:
1. Uvědomte si, co doopravdy chcete
Co se dá ještě skousnout a co už je nad vaše limity, tedy čas říci ne? Jsou to jednostranné telefonní hovory s kamarádkou, které vás vyčerpávají? Přehazuje na vás kolega v práci vlastní úkoly? Zasahují vám rodiče do života? Nejprve si tedy sepište všechny věci, kvůli kterým se cítíte špatně.
2. Pro ne je komunikace králem
Jakmile si stanovíte jasné a realistické hranice, řekněte o nich druhým. Sdělte svá přání s úctou, klidem a tónem, ze kterého bude jasné, že máte věci pod kontrolou. Zdůrazněte, že potřebujete osobní hranice, abyste se z množství požadavků nezbláznili. Pokud takto podáte svůj postoj, ostatní lépe pochopí, proč jste se k takovému kroku odhodlali. Navíc tak na sebe berete odpovědnost a nestavíte situaci směrem, aby se ten druhý cítil provinile.
3. Buďte realističtí
Je pravděpodobné, že vás vaše kamarádka bude dál žádat o rady a pokračovat v jednostranných konverzacích. Nečekejte, že vaše stanovení hranic zcela změní chování druhých. Ale můžete realisticky předpokládat, že kamarádka pochopí, když se stáhnete. Říct ne může být někdy složitější, ale je potřeba dát okolí najevo, aby vaše limity konečně začalo respektovat.
4. S důsledností nejdál dojdeš
Jedním z největších problémů při stanovování hranic je jejich dodržování, bez ohledu na to, s kolika nedorozuměními se setkáte. Proto byste měli jasně vysvětlovat své potřeby a důvody, proč nejde to, či ono. A buďte důslední. Pokud si vaše přítelkyně potřebuje promluvit, ale vy nemáte kapacitu, dejte jí to najevo. Jestli váš postoj nepochopí, nezbude vám buď vydržet nebo kamarádství ukončit. Platí totiž, že nejste zodpovědní za problémy a blaho ostatních, ale pouze za svoje.
5. Buďte zdvořilí
Hranice nefungují, pokud jimi dotyčného otravu budete trestat. Jestliže vám jeho věčné stěžování a prosby o pomoc lezou na nervy, rozhodně se beze slova nestahujte do ústraní a nepřestávejte mu brát telefony či odepisovat na maily apod. Tak totiž stavíte limity na úroveň kritiky dotyčného. Ten se bude cítit dotčený a rozhodně nebude poslouchat vaše logické argumenty. Svůj postoj proto druhé straně řekněte v přátelském rozhovoru.
6. Postavte se za vlastní potřeby
Uvědomte si, jak důležité jsou pro vás vaše osobní hranice. Je to váš život, jen vy se můžete rozhodnout, zda a jak dlouho budete poslouchat něčí problémy. Jestli byl váš týden náročný, takže se cítíte vyčerpaní a rozhodně nemáte v pátek večer sílu na setkání s přáteli, řekněte ne. A také proč. Udělejte si čas na dobití baterek a s kamarády se potkejte jindy, až budete fit, protože to je vaše právo.
Text: Julie Čermáková
Foto: Svetlana Sokolova, Freepik.com